Quantum Dot vai OLED – kuri televizori ir labāki?

Debates par organisko gaismas diožu (OLED) un Quantum Dot (QD) ekrānu tehnoloģiju sāncensību šogad būs uzmanības centrā. Šo debašu pamatā ir jautājums par pārākumu un kura tehnoloģija spēs aizstāt šķidro kristālu ekrānu (LCD) televizorus, tam esot nākamajam masu tirgus risinājumam. Lai arī OLED televizori ir uzskatāmi par pārākiem attiecībā uz attēlu kvalitāti, QD tehnoloģija piedāvā lētāku ražošanas procesu un ievērojami uzlabotu attēla kvalitāti salīdzinājumā ar LED televizoriem, tādējādi tai tehnoloģiju pārākuma cīņā kļūstot par ievērības cienīgu konkurenti OLED. Patlaban LG ir vienīgais uzņēmums, kas patērētājiem piedāvā pilnu izvēļu klāstu visos lielekrānu televizoru tehnoloģiju veidos, tostarp piedāvājot LCD, OLED 4K Ultra HD, izliektos televizorus, 4K OLED un pavisam nesen arī QD tehnoloģiju.

LG OLED TV

Ar ko atšķiras Quantum Dot un OLED tehnoloģijas

Īsumā, QD ir LCD televizoru tehnoloģijas modifikācija. LG QD tehnoloģijā tiek izmantoti nanokristāli, kuru izmērs svārstās no 2 līdz 10 nanometriem, un katrs punkts izstaro atšķirīgu krāsu atkarībā no izmēra. LCD fona apgaismojuma priekšā novietojot QD klājumu, tiek panākti būtiski sasniegumi krāsu reprodukcijas kvalitātes un vispārējā gaišuma ziņā, salīdzinot ar parastajiem LED televizoriem.

Turpretī OLED ir pilnībā jauna tehnoloģija, kas piedāvā patiesu alternatīvu LCD ekrāniem. Izmantojot organiskās gaismas diodes, OLED televizori spēj izgaismot katru attēla elementu atsevišķi bez nepieciešamības pēc atsevišķa gaismas avota, kas vajadzīgs LCD televizoriem. Tādējādi tiek radīts krietni dzidrāks un krāsaināks attēls, kas ievērojami pārspēj tradicionālos LED ekrānus. OLED ekrāni ir izgatavoti no elastīgiem materiāliem, tas ļauj televizoriem dižoties ar nelielu izliekumu, kas sniedz lielisku skatīšanās pieredzi no jebkura leņķa. LG ir spējis vēl vairāk uzlabot OLED attēla kvalitāti, ieviešot WRGB tehnoloģiju, kurā pamata sarkanajai, zaļajai un zilajai krāsai tiek pievienots balts apakšpikselis. Turklāt, pateicoties tam, ka OLED televizoriem nav nepieciešama pretgaisma, tos iespējams izstrādāt krietni plānākus.

Ražošanas izmaksas un cenas konkurētspēja

Vidējās OLED televizoru cenas samazināšanās, kopš to nonākšanas tirgū, par vairāk nekā 70%, pakāpeniski palielinā OLED tirgus daļu. Eksperti prognozē, ka 2015.gads būs pirmais gads, kurā OLED būs noteicošā tehnoloģija tirgū.

Pasaules līderis OLED televizoru tirgū – LG – katru gadu samazina cenas. 55 collu Full HD OLED televizors, kad pērn pirmo reizi nonāca tirgū maksāja 15 000 dolāru, taču 2014.gada septembrī tirgū tika laists līdzīgs modelis jau ar cenu 4000 dolāru apmērā. Aplēses liecina, ka nākamgad cenas samazināsies līdz aptuveni 2000-3000 dolāru, kas jau ir līdzvērtīgi tāda paša izmēra LED televizora pašreizējai cenai.

Taču, ņemot vērā to, ka OLED ir pilnībā jauna tehnoloģija, tai nepieciešams atšķirīgs ražošanas process, kas īstermiņā palielina televizoru izmaksas. QD tehnoloģijas priekšrocība ir tajā, ka tā sola uzlabot LCD attēla kvalitāti bez nepieciešamības nozarei pilnībā pārveidot tās ražošanas procesu un iekārtas. Patiesībā QD televizorus iespējams ražot ar jau pašreiz pieejamo infrastruktūru, veicot vien nelielas izmaiņas ražošanas procesā. Tādējādi QD televizoru ražošana ir lētāka un vieglāka, samazinot vienību izmaksas.

Pārāka attēla kvalitāte

LG QUANTUM DOT TV

Tomēr, runājot par produkta tehnoloģisko specifiku un šo abu tehnoloģiju iespējām, patērētāji varētu par labāku uzskatīt OLED tehnoloģiju. OLED ekrāni piedāvā vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar LCD. Ilgtermiņā, kad tiks nodrošināta jauna ražošanas infrastruktūra, to ražošana būs ievērojami lētāka, jo tiem būs nepieciešams īsāks ražošanas process ar mazāk manipulācijām, tādējādi samazinot izmaksas. OLED piedāvā košāku, ar krāsām intensīvāku attēlu. Tāpat tie ir elastīgi un spēj būt pat caurspīdīgi, tādējādi piedāvājot krietni vairāk iespējas nākotnes ekrānu tehnoloģiju attīstībai. Īsumā runājot, OLED televizoriem nozarē nav līdzvērtīgas tehnoloģijas attiecībā uz melnā toņa attēlošanu, kontrasta attiecību vai to skaisto plāno Art Slim dizainu.

Atliek vien gaidīt, vai QD tehnoloģija spēs noturēt LCD televizoru tirgus dominanci un pārspēt OLED ekrānu lēni materializējošos solījumus. Pastāv uzskats, ka LCD ar QD tehnoloģiju ir kā gadījums, kurā labais ir vislabākā ienaidnieks. Šīs tehnoloģijas rašanās kā lētāka alternatīva varētu kavēt tāda veida pārākas tehnoloģijas kā OLED attīstību.