„Kustīgās gleznas” izstādē „Latvijas glezniecības meistardarbi”

Izstādē „Latvijas glezniecības meistardarbi. 19. gs. beigas–20. gs. vidus. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcija”, kura no 5. jūlija būs atvērta Mākslas muzejā „Rīgas Birža”, apmeklētāji varēs apskatīt arī desmit eksponēto mākslas darbu interaktīvus attēlus, kuriem piešķirts 3D telpiskums, kustība un skaņa.

Gallery ModeViens no svarīgākajiem mākslas darba uzdevumiem vienmēr ir bijis emocionāli uzrunāt cilvēku, vērst viņa domas pie mūžīgām vērtībām. Ne mazāk būtiska mākslas funkcija ir arī izklaide, kas, sagādājot juteklisku vai intelektuālu baudu, reizē piedāvā paraudzīties uz daudzām lietām no negaidīta rakursa.

Projekta „Kustīgās gleznas” mērķis ir, izmantojot moderno digitālo tehnoloģiju potenciālu, sniegt muzeja apmeklētājiem jaunu iespēju dialogam ar Latvijas glezniecības meistardarbiem, atraisot viņu iztēli un radot nebijušas sajūtas.

Uzliekot 3D brilles, skatītājs tiek ievests virtuālajā gleznas telpā, kas paveras īpašā LG Gallery OLED televizora ekrānā, un aicināts izpētīt mākslas darbu tuvplānā, varbūt pat atklāt kādas detaļas, kuras pirms tam nebija pamanītas. Kustības efekts ļauj ne tikai izcelt gleznieciskās un kompozicionālās nianses, bet arī veidot subjektīvas vēstījuma interpretācijas, pārvēršot izziņas un spēles elementu par dziļi personisku pieredzi.

Pateicoties nākamās paaudzes OLED tehnoloģijai, apmeklētājs spēj baudīt labāko attēla kvalitāti, ko nodrošina dabiskākas krāsas no jebkura skata leņķa. Arī audio efekti, papildinot vizuālo tēlu, palīdz tonāli apjomīgāk uztvert gleznas atmosfēru un noskaņojumu, atbrīvo asociatīvo domāšanu un vienlaikus liek uzmanīgāk ielūkoties konkrētajā mākslas darbā, meklējot saturisku pamatojumu dzirdamajām skaņām.

Kā interaktīvs papildinājums izstādei „Latvijas glezniecības meistardarbi. 19. gs. beigas–20. gs. vidus” Mākslas muzejā „Rīgas Birža” „atdzīvināsies” 10 izcilu Latvijas mākslinieku 10 gleznas: Kārļa Hūna „Jaunā čigāniete” (1870), Jūlija Federa „Gaujas leja” (1886), Johana Valtera „Pīles” (1898), Vilhelma Purvīša „Pavasara ūdeņi (Maestoso)” (ap 1910), Jaņa Rozentāla „Arkādija” (ap 1910), Jāzepa Grosvalda „Trīs krusti” (1916–1917), Ģederta Eliasa „Karija ar melno kaķi” (1918–1919), Niklāva Strunkes „Cilvēks, kas ieiet istabā” (1927), Kārļa Padega „Madonna ar ložmetēju” (1932) un Ludolfa Liberta „Kārļa Zāles portrets” (1934).

„Kustīgās gleznas” ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, multimediju aģentūras SIA „PARUS studio” un SIA „LG Electronics Latvia” pirmais sadarbības projekts un sava veida eksperiments, kuru, ņemot vērā apmeklētāju atsauksmes izstādes laikā, paredzēts turpināt un attīstīt nākotnē. Idejas ierosinātāji ir multimediju aģentūra „PARUS studio”, saturs tika veidots kopā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja speciālistiem. Kompānija „LG Electronics Latvia” piedalās projekta īstenošanā ar tehniskā atbalsta – īpaša televizora un 3D briļļu – nodrošinājumu. Projekta komandai šķita svarīgi tas, ka šīs brīvi rotaļīgās variācijas par gleznu tēmām dod katram apmeklētājam vērtīgu iespēju no jauna atklāt un individuālāk izjust to skaistumu, kuru esam saņēmuši mantojumā no Latvijas mākslas klasiķiem.

Projekcija „Kustīgās gleznas” būs apskatāma Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Jūgenda salonā, kas atrodas blakus Lielajai zālei, izstādes „Latvijas glezniecības meistardarbi. 19. gs. beigas–20. gs. vidus” norises laikā no 5. jūlija līdz 24. augustam. 3D brilles apmeklētāji varēs saņemt uz vietas bez papildu maksas.