RIBA Awards 2012 uzvarētāji: 50 Lielbritānijas labākās jaunās būves

Karaliskais Britu arhitektūras institūts (RIBA) nācis klajā ar šī gada RIBA 2012 konkursa uzvarētājiem. RIBA balva arhitektūrā tiek pasniegta 50 Lielbritānijas ēkām un 9 ēkām citur Eiropas Savienībā. Galvenās balvas ieguvējs tiks izvēlētas no šiem 59 pretendentiem.

Šī gada uzvarētāju klāstā atrodas dažādas mājas – sākot no ēkas ar smilšu kāpas formu un beidzot ar Londonas Olimpisko spēļu stadionu, kā arī pārvietojams, mehanizēts operas paviljons un radikāli izmainītā vēršu cīņu arēna Spānijā. Dominējošā tēma starp šī gada laureātiem ir nozīmīgas sabiedriskās mākslas ēkas. Lielisks piemērs ir Bath’s Holburne muzejs (arhitekts Ēriks Perijs (Eric Parry))  un Hepworth Wakefield (arhitekts Deivds Čiperfields (David Chipperfield)).

Patīkama pārmaiņa, ka šogad lielākā daļa laureātu ir no reģionu pilsētām un aizņem visu žanru veidus. Lielbritānijā piekrastes pilsētas saņēmušas jaunus un pārsteidzošus papildinājumus savai piejūras zonai, piemēram,  Turner Contemporary Margrētas salā sniedz lielisku impulsu pilsētas ekonomikai.

Šī gada uzvarētāji aizsākuši jaunu tendenci, ko varētu saukt par “taupības šiku”, kas raksturo mājas, kas veidotas no rūpīgi izmeklētiem materiāliem, kas izceļ tekstūru, autentiskumu un ekoloģisku efektivitāti. Lielisks piemērs tam ir Brokhoulas dabas rezervāta apmeklētāju centrs Lankašīrā – peldošs “koka ciems”, kas paredzēts, lai apmeklētāji labāk iepazītu dabu, turklāt ar apskaužami mazu enerģijas patēriņu.

Vēl viena tendence, kas noteikti jāpiemin ir atjaunotās un jaunuzceltās pilsētu sabiedriskās ēkas. Iespaidīgi piemēri ir Londonas jaunais Izstāžu ceļš un centrālā St.Martina universitātes pilsētiņa, kā arī iespaidīgais Kevina Makklouda mājokļu projekts, Svidonas Trīsstūris un jaunais Lyric teātris Belfāstā. Šīs ēkas lieliski parāda kā var izmantot ierobežoto pilsētas telpu.

“Jau gandrīz 50 gadus RIBA laureāti atspoguļo mainīgo stāvokli britu arhitektūrā un atklāj jaunākās dizaina tendences,” secina RIBA priekšsēdētāja Andžela Breidija.” Neskatoties uz taupību mūsdienās, jāuzsver, ka arhitekti apbrīnojami gudri prot pielāgoties apstākļiem un veidot augstas kvalitātes ēkas, kas atbilst mūsdienu vajadzībām un uzlabo mūsu ikdienas dzīvi. Tiesneši bija gandarīti ieraugot tik daudz skaistus, pārdomātus, inovatīvus projektus, kas bija patiešām aizraujoši un iedvesmojoši. Tieši šādas ēkas garantē neaizmirstamu RIBA laureātu izlasi, kas šogad īpaši uzsver arhitektūras kvalitāti.”