10 skaistas svētvietas

Kad mēs, mūsdienu cilvēki, apmeklējam kādu skaistu, senu svētvietu, mēs sajūtam neparastu mieru, bijību vai vienkārši vēlamies uzņemt daudzas fotogrāfijas.

Mūsu senčiem šādas vēsturiski svētās vietas bija daudz vairāk. Visām civilizācijām visos vēstures posmos bijušas īpašas vietas, kas ieņēmušas nozīmīgu vietu katras kultūras ikdienas dzīvē.

Parnass, Grieķija

Šis kaļķakmens kalns paceļas virs Delfiem Grieķijas centrālajā daļā. Tas bieži ticis aprakstīts grieķu mitoloģijā. Valda uzskats, ka tajā mājo grieķu mūzas ar savu burvīgo dzeju un dziesmām. Turklāt svētais dievs Apolons bieži apmeklējis Delfu Orākulu, kas atradās šī kalna pakājē. Parnass kalna strautos dzimušas arī trīs nimfas , kurās bija iemīlējušies grieķu varenie dievi. Turklāt kalns ir apvīts arī ar daudziem vietējo iedzīvotāju mītiem.

Parnass, Grieķija

Mūsdienās vienīgā garīgā darbība notiek kalna pakājē, jo kalnā ierīkoti divi slēpošanas centri un vairākas gleznainas pārgājienu takas.

Mahabodī koks, Bod Gaija, Indija

Saskaņā ar budisma tradīcijām, apmēram 500 gadus pirms mūsu ēras, askētiskais princis Sidharta maldījās pa to Indijas apvidu, kur tagad atrodas Bihara. Viņš nolēma atpūsties zem kāda sena Bodi koka. Pēc trīs naktīm, kuras princis pavadīja meditācijā, viņš pamodās ar apgaismību, izpratni un atbildēm, kuras viņš tika meklējis. Viņš tās pārvērta mācībā un izplatīja saviem mācekļiem.

Vieta, kurā Buda sasniedza savu apgaismību, kļuva par budistu svētvietu un ir viens no galvenajiem svētceļnieku mērķiem jau vairākus gadsimtus.

Mahabodī koks, Bod Gaija, Indija

Sinai kalns, Ēģipte

Daži pamatprincipi no jūdu-kristiešu ticības ir cēlušies tieši no šī Ēģiptes kalna Sinajas pussalā, jo šī kalna pašā galotnē Mozus saņēmis desmit Dieva baušļus.

Lai arī šim faktam nav arheoloģisko pierādījumu, tomēr Bībeles teorētiķi gadiem ilgi centušies izskaitļot mītiskā kalna vietu un par to uzskata tieši šo kalnu. Arī agrīnie mūki uzskatīja šo vietu par svētu un kalna pakājē cēla klosterus. Mūsdienās šeit var apmeklēt Sv. Katrīnas klosteri.

Sinai kalns, Ēģipte

Uluru Kata Tjuta, Austrālija

Šie divi varenie klinšu veidojumi atrodas pašā Austrālijas sirdī un ir viena no galvenajām apskates vietām Uluru Kata Tjuta nacionālajā parkā. Tās ir apmēram 1100 pēdas augstas smilšakmens klintis ar 6 jūdžu apkārtmēru, koši sarkanā krāsā. Kata Tjua ir veidots vairāk nekā no 30 iežu veidiem, tostarp granīta, smilšakmens un bazalta. Šis kalns ir svētvieta vietējiem iedzīvotājiem un Pitjantjara aborigēnu ciltij, kuri uzskata, ka klintis veidojušās senajā radīšanas periodā un ir apdzīvotas ar svētajiem gariem.

Uluru Kata Tjuta, Austrālija

Senote Sagrado, Meksika

Senie Maiji godāja ūdeni dēļ tā dzīvības enerģijas un pielūdza lietus dievu Čas, jo tas valdīja pār ūdeni. Viens no nozīmīgākajiem svētajiem avotiem ir Cenote Sagrado, kas atrodas netālu no Maiju arheoloģiskās pilsētas Sicen Itza. Šī vieta tika izmantota īpašiem svētie rituāliem un ūdens piesaukšanai sausuma periodos.

Senote Sagrado, Meksika

Kilas kalns, Tibeta

Šis melnā akmens kalns, kas atrodas Tibetas rietumos ir budistu, hindu svētvieta Axis Mundi, visuma centrs. Hindi tic, ka tā ir svētā gara Šivas dzīvesvieta un mūžīgā svētlaimes zeme. Tantriskajā budismā teikts, ka kalns ir Budas Demčoku mājvieta, kas pārstāv augstāko svētlaimi. Turpretī džainismā uzskata, ka šis kalns ir vieta, kur sasniegt nirvānu. Tuvumā atrodas ezers Manasarovar, ko uzskata par tīrības avotu un ir vēl viena svētceļojumu vieta gan hinduistiem, gan budistiem.

Kilas kalns, Tibeta

Glastonberijas tornis, Anglija

Šis tornis atrodas Somersetas pilsētā, kalna galā, kam gadsimtiem ilgi tikusi piešķirta maģiska nozīme. Tā ir mājvieta ķeltu mītiem un pagānu sakrālo ceremoniju vieta. Vēlāk šī vieta tika saistīta ar karali Arturu, jo gan karaļa, gan karalienes Guineveres kapavietas it kā tika atrastas kalna galā. Teorētiķi šo vietu saista arī ar svēto grālu, bet lai vēl vairāk paspilgtinātu šīs vietas noslēpumainību, arheologi ir atklājuši paliekas ar 7m dziļām, simetriskām terasēm, kas varētu būt neolīta laika labirints.

Neskatoties uz vēsturiskajiem faktiem, kalnam piemīt garīga enerģija, jo apmeklētāji bieži apgalvo, ka jūtas daudz labāk, pozitīvu emociju un cerību pilni pēc pastaigas pa nogāzes takām.

Glastonberijas tornis, Anglija

Krātera ezers, Oregona

Ezers veidojies gandrīz 8000 gadus, kad pēc grandioza vulkāna izvirduma sabruka Mazama kalns. Krātera ezers ir gandrīz 2000 pēdu dziļš, kas padara to par vienu no dziļākajiem ezeriem ASV un 7.dziļāko pasaulē.

Klamatu cilts, kas dzīvo pie ezera jau sen uzskatījusi, ka ezers ir svēta vieta. Viņu leģendās teikts, ka šajā vietā notiek cīņa starp virszemes valdnieku un pazemes valdnieku.

Krātera ezers, Oregona

Atitlāna ezers, Gvatemala

Ezers izveidojies Gvatemalas centrālajā augstienē un atrodas starp trim vulkāniem. Tas ir dziļākais ezers Centrālamerikā un ir 1,114 pēdu dziļš. Dēļ ezera dabiskā skaistuma, tā krastos izvietojās Maiju ciemi, kas tur atradās gadsimtiem ilgi.

Ezera krastos joprojām notiek dažādas Maiju ceremonijas. Mūsdienās ap ezeru ir arheoloģisko izrakumu vietas un drupas no senajām spāņu pilsētām.

Atitlāna ezers, Gvatemala

Vorteksa, Arizona

Sedona vienmēr ir  cilvēkiem saistījusies ar dziedināšanu, garīgumu, mistiku un metafiziku, kā arī dramatisko un skaisto sarkano akmeņu krāsu.

Šis apvidus ir slavens ar jaudīgiem enerģijas centriem, kuriem ir liela ietekme uz cilvēkiem, kas šo vietu apmeklē. Senie Amerikas iedzīvotāji Javapaji zināja par šiem enerģijas centriem un pielūdza “Lielās mātes” enerģiju ar sienu zīmējumiem un svētajiem mājokļiem.

Mūsdienās kalna apmeklētāji var pastaigāties pa šo apvidu, meditēt vai vienkārši uzņemt labo enerģiju.

Vorteksa, Arizona