Kā LG OLED tehnoloģija izmainīs industrijas nākotni

Laiku pa laikam parādās kāda jauna tehnoloģija, kas izmaina industriju uz visiem laikiem. LG White OLED ir šī revolucionārā tehnoloģija.

Vēl pirms LG prezentēja savu 55 collu OLED televizoru 2012.gada CES izstādē Lasvegasā, visā industrijā jau valdīja nepacietības pilna kņada. Visi zināja, ka LG produktu attīstītāji strādā pie kaut kā patiešām īpaša, tādēļ sensacionālais OLED apgrieza tirgu ar kājām gaisā.

Produkts pats par sevi ir visai iespaidīgs. Tas ir pasaulē plānākais (4mm!) un pasaulē vieglākais 55 collu OLED TV (7,5 kg!) ar patiešām kvalitatīvu attēlu un dizainu. Krāsu atveidošana ir 120% pēc NTSC standarta un melns ir patiešām melns. Patiesībā krāsu daudzveidība ir bezgalīga, jo procesors spēj kontrolēt individuālus pikseļus.

Tehnoloģiju potenciāls, kas slēpjas zem plānā korpusa, ir aizrāvis visus. Lai arī tehnoloģija pati par sevi nav jauna, tomēr spēja to veiksmīgi apvienot ar tik lielu ekrānu ir kas nebijis. Noteikti jāpiemin, ka LG nebija vienīgie, kas Lasvegasā prezentēja platekrāna OLED TV, bet paši LG ir pārliecināti par sava modeļa tehnoloģijas kvalitāti, ka jāatzīst, ka šis OLED TV patiešām izveidots ļoti veiksmīgi.

Standarta OLED izmanto 3 krāsu pikseļus – sarkanu, zaļu un zilu, kas samiksēti kopā. Turpretī LG White OLED (W-OLED) izmanto četru krāsu pikseļus, pievienojot balto apakš-pikseli, lai pilnveidotu krāsu atveidošanu. Turklāt LG pievienojuši arī Color Refiner, lai veidotu dabiskākas krāsas un paplašinātu skatu leņķi, piedāvājot labākas krāsas un lielāku konsekvenci.

Kās ir lielākā atšķirība un kāpēc LG izvēlējās W-OLED?

Sāksim ar RGB tipa OLED televizoriem.

Tehnoloģija pašos pamatos ir tā pati, kas tiek lietota viedtālruņos ar OLED ekrānu. Ražotāji būtībā ir novietojusi ļoti plānu metāla masku katram RGB apakš-pikselim, lai tādējādi tie katrs atsevišķi varētu izveidot paši savu krāsu un iekrāsot ekrānu. Šo tehnoloģisko sasniegumu tiešām var apbrīnot, bet problēma ir tāda, ka to ir praktiski neiespējami ievietot lielo ekrānu paneļos. Kāpēc?

Tas tādēļ, ka RGB pikseļi ir izvietoti horizontālā līnijā kā pērļu virtene, viens uz otra. Tā ir ļoti smalka sistēma. Tomēr lielajos ekrānos notiek tas, ka metāla maska nosver vidējos pikseļus lejā un tie nokarājas. Citiem vārdiem, tie vienkārši nav pietiekami stabili lielizmēra ekrāniem. Turklāt ir pierādīts, ka ļoti grūti panākt zilo pikseļu ilgtspēju, radot bažas par ekrāna darbības ilgtspēju. Kurš tad gribēs iegādāties TV, kas pārstāj rādīt zilo krāsu jau pēc pāris gadiem?

Risinājums šīm problēmām ir LG W-OLED tehnoloģija. LG izmanto 4-krāsu pikseļus: sarkanu, zaļu, zilu un baltu, ko saliek kopā ar Color Refiner. Jo vairāk krāsu pikseļi, jo precīzāka krāsu reprodukcija. Color Refiner nodrošina, ka krāsas paliks nemainīgas arī plašākā skatīšanas leņķī – līdz pat 178 grādiem, kas nozīmē, ka tagad var skatīties TV no praktiski jebkura leņķa un joprojām redzēt tās pašas perfektās krāsas.

Tieši tā iemesla dēļ, ka LG izmanto Color Refiner, nevis metāla maskas, un tādēļ, ka pikseļi tiek sakārtoti vertikāli, nevis horizontāli, nenotiek to nosvēršanās. Un tas, ka nenotiek pikseļu nosvēršanās nozīmē lielāku un stabilāku ekrānu un tā attēlu. Ar šo LG tehnoloģiju šobrīd iespējams izveidot ekrāna izmērus no 47 – 80 collām, bet tas ir tikai sākums. Tehnoloģijas stabilitāte nozīmē arī to, ka LG ekrāns atbalsta Ultra Definition, kas ir četras reizes labāka kā Full HD.

Ģeniālā pikseļu izvietojuma metode uzrādījusi lielisku reakcijas laiku, neveidojot liekā attēla efektu. Tas nozīmē, ka lietotāji varēs izbaudīt attēlu, kā arī 3D izvirzītos objektus, kas ir daudz tuvāki realitātei.

CES izstādē tehnoloģiju speciālisti un nozares eksperti atzinīgi novērtēja šo jaunumu un CNET apbalvoja LG 55 collu OLED kā CES 2012 Labāko Šova veidotāju (Best of Show at the 2012 CES). LG inženieri to bija patiešām nopelnījuši, jo, izstrādājot šo televizoru, tika padomāts par katru sīkumu. Viņi bija spējuši samazināt atsevišķas televizora daļas un atraduši veidu kā ietaupīt enerģiju, samazināt oglekļa emisiju un padarīt LG 55 collu OLED videi vēl draudzīgāku.