Brīnumaini dabas fenomeni

Daba vienmēr ir bijusi pārsteidzoša, bet dažreiz tā rada pavisam brīnumainas un neierastas lietas. Lonely Planet apkopojis vairākus dabas fenomenus vienkopus, savukārt mēs piedāvājam iepazīties ar dažiem no tiem.

Katatumbo zibens, Venecuēla

Katatumbo zibens, Venecuēla

Katatumbo zibens ir savāda un unikāla dabas parādība, kas veidojas Katatumbo ezera un upes ietekā. Šī parādība sastāv no bieži mirgojoša zibens bez pērkona dārdiem – dīvaina, klusa elektriskā vētra, ko dēvē par Katatumbo zibeni. Tas var būt ļoti stiprs un nemainīgs un minūtē nozipsnīt līdz pat 150-200 reizēm, šo parādību ir iespējams novērot naktīs un tas ir pasaulē lielākais ozona vienojošais ģenerators. Ir radušās dažādas hipotēzes, lai izskaidrotu šo unikālo zibens veidu, bet teorija ir tāda, ka tas veidojās Andu kalnu aukstajiem vējiem saskaroties ar ezera karsto un mitro gaisu, kas veido gaisa daļiņu jonizāciju. Negaiss ir vērojams vidēji 150 naktis gadā un visspēcīgākais tas ir tad, kad ir augsts mitruma līmenis.

Lamberta Ledājs, Antarktīda

Pasaulē arvien straujāk sarūk ledāju skaits, bet ir patīkāmi apzināties, ka Lamberta ledājs aizvien ir savā vietā. Šis ir pasaulē garākais ledājs, kas ir 400 km garš un 200 km plats un kopumā aizņem 8% no kopējā Antarktīdas ledus segas, tas savienojās ar a n unikāls ar ledāju. Šelfa ledājs pats par sevi jūras virzienā paplašina Lamberta ledāju, un ir pirmsākums vienam no retākajiem un skaistākajiem apskates objektiem dabā. Aisberga tumši zaļā krāsa rodas pateicoties augstajam organisko vielu daudzumam, kas atrodas ledū. Lai nokļūtu šajā ārkārtīgi izolētajā Antarktīdas daļā, ceļā jāpavada ilgs laiks un šī ceļojuma izmaksas ir ļoti augstas. Šo iemeslu dēļ, šo vietu gada laikā apmeklē tikai aptuveni divi vai trīs tūristu pasažieru tvaikoņi.

Sarkanie sauszemes krabji, Austrālija

Gandrīz visu gadu Austrālijas Ziemassvētku salā var vērot sarkanos sauszemes krabjus. Tie dzīvo ēnainās vietās, mežos, kuri aptver lielāko salas daļu. Sākoties lietus sezonai, kas ir apmēram oktobrī un novembrī, vairāk nekā 100 miljoni milzīgu, sarkanu krabju pēkšņi parādās bēgot ārā no meža. Tie rāpo lejā no klintīm, un – kas ir pavisam bīstami – šķērso ceļus. Tas viss tikai tāpēc, lai sieviešu dzimuma krabji varētu atbrīvoties no olām. Uz Indijas okeānu krabji rāpo mēness pēdējā ceturksnī, un šī bēgšana precīzi mijas ar paisuma laiku.

Ar pārējiem dabas brīnumiem piedāvājam iepazīties Lonely Planet mājas lapā.