Amatniecība – fascinējoši un aizraujoši

Amatnieki nodarbojas dažādu lietu radīšanu, kurām paredzēti vairāki praktiski pielietojumi un vienlaicīgi tās kalpo arī par iedvesmojošu mākslas darbu. Dažiem no šajā sarakstā iekļautajiem darbiem nav nekāda praktiska pielietojuma, tiem ir tikai mākslinieciska un estētiska vērtībā. Daži amatnieku arodi – podniecība un aušana – ir labi zināmi un tiek plaši pielietoti ikdienā, bet šī saraksta nolūks ir vērst uzmanību uz mazāk zināmiem un tāpēc, iespējams, mazliet intriģējošākiem amatnieku arodiem.

Azuleho (Azulejo)

Azuleho Azulejo

Azuleho ir portugāļu un spāņu keramisko flīžu apgleznošanas (glazēšanas) veids. Parasti azuleho ir atrodams baznīcu, piļu, dzīvojamo māju un pat vilcienu un metro staciju eksterjerā un interjerā. Tas sastāda lielu daļu no portugāļu arhitektūras, jo ar azuleho tehniku tiek apgleznotas gan sienas, gan grīdas un pat griesti. Azuleho ir ticis izmantots ne tikai kā dekoratīvs mākslas veids, bet tam arī piemita funkcionāla vērtība, piemēram, mājas temperatūras kontrole. Daudzos azuleho gleznojumos ir iemūžināti nozīmīgi Portugāles vēstures un kultūras notikumi.

Pirogrāfija (Pyrography)

Pirogrāfija Pyrography

Pirogrāfija jeb iededzināšanas tehnika ir koka vai citu materiālu dekorēšanas veids ar iededzinātām zīmēm, izmantojot uzkarsētu metāla instrumentu. No grieķu valodas fotogrāfija nozīmē „rakstīt ar gaismu”, bet pirogrāfija nozīmē „rakstīt ar uguni”. Pirogrāfijai var pielietot speciālus mūsdienīgus pirogrāfijas rīkus vai uz uguns uzkarsētus metāla instrumentus vai pat caur palielināmo stiklu virzītu koncentrētu saules staru. Zīmējums veidojas savādāks atkarībā no rīka uzgaļa un temperatūras, ar kādu zīmējums tiek iededzināts virsmā. Pēc tam, kad zīmējums ir pabeigts, koka priekšmets bieži tiek krāsots. Dižskabārdis un bērzs it visbiežāk pirogrāfijā izmantotā koksne.

Ikebana

Ikebana

Ikebana ir Japāņu ziedu kārtošanas māksla, uzsverot arī tādas augu daļas kā kāti un lapas un padarot svarīgu minimālismu. Pretēji ierastajiem ziedu pušķiem, šie ziedu kārtojumi nav dažādu krāsu ziedu apkopojums. Ikebana ir ļoti disciplinēta mākslas forma, kurā apvienojas māksla un cilvēks. Lai gan ikebana ir radoša izpausme, ir likumi, kas nosaka tās formu. Galvenais noteikums ir, lai visi ikebanā pielietotie materiāli būtu organiski – nav svarīgi vai tie ir zari, lapas, zāles stiebri vai ziedi. Mākslinieka iecere izpaužas ikebanas krāsu kombinācijās, dabiskajās formās, graciozajās līnijās un kārtojumā ietvertajā nozīmē. Japāņu ziedu kārtojuma struktūra balstās nevienādmalu trijstūrī, ko attēlo tā trīs galvenie punkti, kas parasti ir zariņi. Dažās skolās tik uzskatīts, ka tie simbolizē debesis, zemi un cilvēku, citās – sauli, mēnesi, mīlestību & zemi. Arī trauks, kurā tiek ievietota kompozīcija, ir būtisks elements un kompozīcijās var tikt pielietoti dažādi podniecības stili.

Vairāk informāciju par šiem un citiem amatniecības veidiem vari atrast Listverse.com.