3D tehnoloģiju pagātne un nākotne

Ātrs jautājums: Vai vari nosaukt pirmo 3D filmu?

Daudziem no mums pirmā lieta, kas nāk prātā 3D filmu sakarā ir sulīgi zaļi džungļi, kuros Pandora lec mūsu virzienā Džeimsa Kamerona 2009 gada filmā „Avatars”. Citi, iespējams, palūkosies senākā pagātnē – 1983 gada 3D filmā „Jaws”.

3D filma

Abas šīs filmas bija lieli hīti, tā kā nav nekāds brīnums, ja neatbildēji uz jautājumu ar „The Power of Love”. Šī 1922. gadā uzņemtā filma ir pirmā 3D un stereoskopa apvienojuma filma. Tajā laikā filma tika uzskatīta par tehnoloģiju brīnumu. Lai to varētu noskatīties, bija nepieciešamas speciālas brilles, kurām viena lēca bija sarkanā krāsā, otra zilā krāsā. Diemžēl, par šo filmu zināms ir ļoti maz un tās oriģinālais rullītis tiek uzskatīts par pazudušu.

Laika gaitā 3D filmas nāca un gāja, taču šo 3D filmu kvalitāte bija apšaubāma. Cilvēki bieži vien sūdzējās par galvassāpēm un nelabu dūšu. 3D formāts piedzīvoja nelielu uzplaukumu piecdesmitajos gados, taču visticamāk tieši „Canadian IMAX” tehnoloģijas bija tās, kuras 1980.gados izdarīja lielāko darbu 3D attīstības jomā, piedāvājot koncentrētāku un komfortablāku skatīšanos.

3D brilles

IMAX saviem skatītājiem nodrošināja iespēju skatīties 3D filmas bez galvassāpēm un stresa, izmantojot 3D brilles ar polarizētiem stikliņiem, kas mūsdienās tiek izmantots kā standarts. IMAX dominēja 3D filmu tirgū astoņdesmito un deviņdesmito gadu filmās – tādās kā „Honey”, „I Shrunk the Audience» u.c. Tas mūs noved atpakaļ pie Džeimsa Kamerona «Avatars». Pateicoties milzīgajiem filmas komerciālajiem panākumiem (biļešu un DVD tirgošanas kopējie ieņēmumi bija 2.8 miljardi ASV dolāru), sacensības varēja sākties. Dienvidkoreja, LG Electronics dzimtene, bija pirmā valsts, kurā tika laists klajā pirmais 3D veltītais TV kanāls (SKY 3D) ar 1920×1080i FULL HD montāžu. Kopš tā laika, 3D tehnoloģijas ir augušas un sasniegušas mūsu dzīvojamās istabas, kameras un pat viedtālruņus.

3D nozare ir mērojusi garu ceļu kopš tās attīstības pirmsākumiem, un LG viennozīmīgi ir šī ceļa mērķa vadonis ar 3D FRP tehnoloģijām, kas sniedz iespēju atbrīvoties no smagajām un dārgajām aktīvā tipa brillēm un sola plašāku redzes leņķi un komfortablāku skatīšanos bez reiboņiem, neskatoties uz to vai tu skaties 3D TV vai 3D monitorā. Neesi pārliecināts? Dodies uz tuvāko elektronikas veikalu un izmēģini pats. Tu noteikti noticēsi savām acīm.