Kā pieņemt sarežģītus lēmumus?

Mēs dzīvojam pasaulē, kurā ik uz soļa ir jāpieņem sarežģīti un ne tik sarežģīti lēmumi. Izvēles ir jāizdara pat tik triviālās situācijās kā, piemēram, pērkot zobu pastu. Izvēlēties zobu pastu ar balinošu efektu? Ar fluorīdu sastāvā vai bez tā? Kuru zīmolu? Rezultātā šķietami ierastākā produkta iegāde pārvēršas par nogurdinošu procesu, jo ir jāizskata visas alternatīvas. Situācija izvēršas tieši tāda pati, izdarot arī daudz būtiskākas izvēles. Pasaulē, kurā dzīvojam, vairāk nav vienkāršu izvēles iespēju.

Colgate

Tūkstošiem gadu cilvēks ir vērtējis sevi kā racionālu būtni un tieši šādi – racionāli, nosvērti un pārdomāti – lēmumi būtu arī jāpieņem. Bet ko darīt, ja gribas klausīt saviem instinktiem? Zinātnieki uzskata, ka arī emocionālā sistēma ir spējīga pieņemt sarežģītus lēmumus. Tas nozīmē, ka mums ir iemesls uzticēties savām sajūtām un, piemēram, izvēloties zobu pastu vajadzētu pirkt tieši to, kura intuitīvi liekas labākā.

Veicot dažādus pētījumus, zinātnieki ir pierādījuši, ka labākās izvēles, piemēram, mašīnas iegāde, veic tieši tie cilvēki, kas to dara sajūtu līmenī, bez iedziļināšanās un izpētes. Vēl jo vairāk – cilvēki, kas ir izdarījuši savu izvēli, balstoties uz sajūtām un instinktiem, vēlāk ir vairāk apmierināti ar produktu, nekā tie, kas pirms tam labi apdomāja un izvēra pirkuma dažādos variantus. Zinātnieki ir pierādījuši arī to, ka šāds fenomens neattiecas tikai uz mašīnas izvēli, bet mūsu sajūtas noder arī labāku dzīvokļu iegādei, kā arī izvēloties ceļojumu galamērķus.

Pateicoties zinātnieku pētījumiem ir noskaidrojies, ka mūsu emocijas arī ir loģiskas un mūsu instinkti sakņojas zemapziņā. Patiesībā mēs zinām daudz vairāk, nekā mēs domājam, ka zinām- tieši to arī mūsu sajūtas mēģina pateikt, palīdzot izdarīt labāko izvēli. Galvenais ir iemācīties atkal uzticēties savām sajūtām, kā to darīja cilvēki pagātnē.

Vairāk par sarežģītu lēmumu pieņemšanu lasi Wired.com.