Interesanti fakti pasaules vēsturē

Pasaules vēsturē ir neskaitāmi fakti par notikumiem un dienām, kad kaut kas notika pirmo reizi. Piedāvājam iepazīties ar vienu no šiem faktiem, sauktiem par “historical firsts”.

Kodolieroču bieds un bīstamība ir zināma visiem, tomēr diez vai kāds nojauš, kurš ir pārdzīvojis atomuzbrukumus.

Tsutomu Yamaguchi

Otrā pasaules kara noslēgumā 1945.gadā ASV raidīja divas atombumbas uz Japānas pilsētām Hirošimu un Nagasaki. Pirmā bumba piezemējās 1945.gada 6.augustā, bet otrā sasniedza mērķi pēc trīs dienām. Šie notikumi ir arī vienīgie gadījumi, kad karā tika izmantotas atombumbas. Šo divu līdz četru mēnešu bombardēšanas rezultātā bojā gāja 90 000-166 000 cilvēki Hirosimā un 60 000-80 000 cilvēku Nagasaki apkaimē.

Tsutomu Yamaguchi bija japāņu pilsonis, kas izdzīvoja pēc Hirošimas un Nagasaki sprādzieniem. Jāatzīmē, ka ir zināmi vismaz 160 cilvēki, kurus ir ietekmējuši šie sprādzieni, bet Tsutomu ir vienīgais ko valdība oficiāli atzina kā cilvēku, kas pārdzīvoja abus atomsprādzienus. 1945.gadā viņš bija Nagasaki un Hirošimā kā rezidents biznesa darīšanās saistībā ar savu darba devēju “Mitsubishi Heavy Industries”, kad notika pilsētas bombardēšana 6.augusta rītā. Kad bombardēšana beidzās Yamaguchi bija apmēram trīs kilometrus attālumā no pilsētas.

Yamaguchi atceras, ka redzējis bumbvedēju un divus mazus izpletņus pirms debesīs parādījusies spilgta gaisma. Sprādziena rezultātā viņam pārplīsa bungādiņas, uz laiku pazuda redze un ķermeņa augšējā daļa bija smagi apdegusi. Yamaguchi nesaņēma medicīnisko palīdzību līdz pat nākamajai dienai, kad nonāca Nagasaki. Neskatoties uz to, ka viņš bija smagi ievainots, vīrs turpināja strādāt nākamās trīs dienas. 9.augusta rītā viņš aprakstīja sprādzienu Hirošimā, tikmēr ASV raidīja jaunu bumbu Japānas pilsētas Nagasaki virzienā. Jamaguči atrašanās vieta atkal bija trīs kilometrus no sprādziena, bet šoreiz viņš netika ievainots.

Kad Japānas valdība oficiāli atzina atomsprādzienā izdzīvojušos 1957.gadā, Yamaguchi bija vienīgais identificētais cilvēks, kas atradās Nagasaki pilsētā. Yamaguchi kļūstot vecākam, viedoklis par kodolieročiem sāka mainīties. 80 gadu vecumā viņš uzrakstīja grāmatu par savu pieredzi un tika uzaicināts piedalīties 2006.gada dokumentālās filmas filmēšanā par 165 cilvēkiem, kas pārdzīvoja abus atomsprādzienus otrā pasaules kara laikā. Sākotnēji viņš nejuta vajadzību pievērst uzmanību viņa izdzīvošanai pēc diviem atomuzbrukumiem. Lai vai kā, Yamaguchi tomēr pieteicās dubultajai atpazīšanai. Iesniegums tika apstiprināts Japānas valdībai 2009.gada martā, kas padarīja Yamaguchi par vienīgo personu, kas ir pārdzīvojis abus atomuzbrukumus Japānai 1945.gadā.

2009.gadā Yamaguchi atklāja, ka mirst no kuņģa vēža. Viņš mira 2010.gada 4.janvārī Nagasaki pilsētā 93.gadu vecumā.

Vairāk par interesantiem notikumiem pasaules vēsturē lasi šeit: listverse.com