Interneta terminu vēsture

Tie, kas internetu izmanto ikdienā, visticamāk atpazīst tādus terminus kā «firewall», «bug», «cookies», «hotmail». Izrādās, ka katram no šiem un citiem pazīstamiem interneta vidē tik bieži sastopamajiem vārdiem ir arī sava izcelšanās vēsture! Listverse.com apskata 10 bieži izmantotu interneta terminu pirmsākumus.

Špikeris

Hotmail – viens no pirmajiem plaši pieejamajiem epastiem. Kad tā īpašnieks centās izdomāt atbilstošu nosaukumu savam jaunajam pakalpojumam, viņš, cenšoties pieturēties pie web radīšanas pamatiem, nonāca pie vārda “Hotmail”. Šis nosaukums tika izvēlēts, jo saturēja burtus HTML, kas kalpo kā pamata valoda datoriķiem, sastādot interneta lapas.

Bug – īpaši pazīstams IT vidē, šis mazais vārds, kas apzīmē kļūmi sistēmā, nes līdzi interesantu stāstu. Kad aptuveni 60 gadu atpakaļ Greisa Hopere (Grace Hopper) – datoru programmēšanas speciāliste – strādāja ar elektronisko datoru «Harward Mark II», viņa atrada pārslēgā iestrēgušu kodi, kas bija izraisījusi tehnisku kļūmi. Lai arī Tomass Edisons (Thomas Edison) vēl pirms tam bija izmantojis šo vārdu savās pierakstu grāmatās, admirāle Hopere šo terminu ienesa datoru pasaulē tādu, kādu mēs to atpazīstam vēl šodien.

Wiki – savstarpēji saistītas interneta vietnes, kuras balstītas uz lietotāju sadarbību. Kā piemēru var minēt Wikipedia, Encyclopedia Dramatica, Metapedia. Izcelsme šim vārdam ir gluži vienkārša – havajiešu valodā «wiki wiki» nozīmē «ātri», ar kuru autors Vords Kaninghems (Ward Cunningham) vēlējās norādīt, ka «wiki» online būs ātrs un ērts veids, kā piekļūt un manipulēt ar vairāku saitu publicēto informāciju.

Firewall – iekārta, kas pasargā tīklu no neatļautas pieejas. Vēsturiski šis termins apzīmē sienu vai barjeru, kas aiztur uguns izplatību. Datoriski šis vārds tiek pielietots līdzīgi – firewall jeb ugunsmūris pasargā sistēmu no hakeriem, datorvīrusiem vai «tārpiem», kuri, līdzīgi kā uguns, ātri izplatās sistēmā un bojā tās darbību.