Visuma ēras beigas

Cik liela ir zeme? Jebkura enciklopēdija var dot jums atbildi: Zemes ekvatoiālais diametrs ir 12756 kilometri jeb 7926 jūdzes. Jā, bet vēl taču ir arī atmosfēra… Vai tā skaitās? Iespējams, ka patiesais Zemes diametrs ir tuvāks 13000 km, ja tiek ņemta vērā tās gaisa telpa. Un tomēr – iespējams, ka pat šis nav īsti pareizs mērs zemes lieluma aprakstīšanai – tā vēsta www.economist.com. Šī planēta sniedzas daudz tālāk – Zemi ieskaujošais vakuums ir piepldīts ar satelītiem, kuri savā veidā radījuši “tehnosfēru” vēl aiz atmosfēras. Lai arī lielākā daļa šo satelītu riņķo tikai pāris simtus kilometru no Zemes cietā pārklājuma, daļa lidinās pat 36000 km attālumā.

Visums

No šī skatu punkta, zeme šķiet daudz lielāka nekā mums ziņo grāmatas. Vēl jo vairāk – šo kosmosa laikmetu var aprakstīt kā ļoti veiksmīgu – telekomunikācijās, laika prognozēs, mežkopībā un pat minerālu ieguvē norisinājusies milzīga izaugsme. Ņemot vērā visus šos sasniegumus, auguši arī cilvēces sapņi – no agrākās domas par cilvēku uz Mēness, palenām sākts spriest par jaunu saules sistēmu iepazīšanu. Un tomēr, lai arī visuma pētnieki paustu pretējo, šķiet, ka Kosmosa laikmetam pienācis gals. Lai arī oponenti noradītu, piemēram, uz Ričarda Brensosna piedāvājumu ekskursijām kosmosā, šis ir ļoti dārgs un nesamērīgi izšķērdīgs pasākums.

Šī un citu iemeslu dēļ, varam teikt, ka Kosmosa laikmetam pienācis noriets. 2011. gads, iespējams, ienāks vēsturē kā kosmonautu sapņa beigas. Īpaši jau tādēļ, ka 8.jūlijā kosmosa kuģis “Atlantis” gaisā tika palaists pēdējo reizi, pieliekot punktu ASV atspoļkuģu programmai.

Robotu ekspedīcijas Visumā turpināsies, tomēr, ja vien uz Mēness neparādīsies dzīvība, arī šie procesi var kļūt mazsvarīgi. Nosacīti, bet esam sasnieguši maksimumu – ir apmeklētas visas planētas, kuģi nolaidušies uz tām, kurām ir cieta virsma, asteroīdi un komētas – reģistrēti. Aizvien vairāk šķiet skaidrs, ka cilvēks sasniedzis limitu. Kamēr ģeostacionārā orbīta nākotnē turpinās piepildīties, vakuums aiz tās, kā līdz šim, paliks tukšs. Cilvēces sapņi par nākotni tajā lēnām sākuši izzust.