3D tehnoloģijas. Šoreiz par 3D brillēm

Yoo-chul Kim, kas darbojās «CTO Technology» stratēģijas komandā, piedāvā īsu skaidrojumu Korejā šobrīd tik samilzušajā 3D TV jautājumā. Avīzes, žurnāli un interneta mediji vairākkārt ir centušies izskaidrot 3D procesus, bet bieži vien šie izskaidrojumi ir nepilnīgi vai daļēji nepatiesi – it īpaši, ja raksta autors ir kāds konkurents, kas cenšas izcelt tikai tehnoloģijas negatīvās puses.

LG 3D brilles - vieglas, lētas, stilīgas

Šoreiz Yoo-chul Kim iepazīstinās ar 3D brillēm. Kā jau visiem zināms, pastāv divi 3D briļļu veidi: 1. «Polarized glasses» – polarizētās brilles, kas tiek izmantotas t.s. pasīvajā 3D metodē; 2. «shutter type glasses» – brilles, kas iek izmantotas mainīgu kadru jeb slēdžu metodē, saukta arīdzan par aktīvo metodi. Aktīvā tipa brilles dēvē arī par SG tipa brillēm. FPR (Film Patterned Retarder) brilles tiek uzskatītas par tehnoloģisko progresu pēc pasīva tipa briļļu tehnoloģijas. Turpmāk tekstā atsauksimies uz šiem briļļu veidiem kā SG tipa un FRP tipa brillēm.

Vieglas, lētas, stilīgas

SG tipa brillēm tiek izmantota t.s. kadru maiņas jeb slēdžu metode, starp stikliem ievietojot kristāla šķīdumu un saņemot elektriskus signālus. Lai šī metode funkcionētu, ir nepieciešamas baterijas, kas šo briļļu izmaksas ievērojami sadārdzina. Tāpat arī šāda veida brilles ir grūti izveidot vieglas smaguma ziņā. Savukārt, FPR tipa brillēm ir nepieciešams tikai viens polarizētais stikls, līdz ar to tās ir ļoti līdzīgas parastām saulesbrillēm.

Cik dažādus 3D produktus var baudīt ar vienu briļļu pāri?

Viens no aktuālajiem pēdējā laika jautājumiem ir tas, vai šīs 3D brilles ir saderīgas ar citiem produktiem. Lai izmantotu 3D brilles priekš televizoriem un citiem 3D produktiem, ir nepieciešams standarta skata leņķis un spožums. LG FPR 3D produkti, sākot ar TV, projektoriem, monitoriem un piezīmjdatoriem, var tikt lietoti ar viena veida briļļu pāri. Tātad – visus LG 3D produktus var izmantot ar vienu vienīgu LG 3D briļļu pāri!

FRR tipa 3D brilles, pasīvais 3D

Cilvēkiem radušies arī dažādi jautājumi par 3D brillēm, piemēram, vai ekrāns paliek tumšāks, kad pagriež galvu mazliet prom no ekrāna? Ar SG tipa brillēm tā notiek, jo brīdī, kad galvu pagriež prom no ekrāna, attēls paliek arvien tumšāks līdz brīdim, kad vispār nekas vairs nav redzams. FPR tipa brilles šo būtisko nepilnību ir novērsušas un ekrāns nepaliek tumšāks, kad galvu pagriež nedaudz pa labi vai kreisi.

Bieži jautāts par to, vai ar 3D brillēm TV var skatīties guļus? 3D attēli tiek veidoti atsevišķi labajai un kreisajai acij un, atrodoties guļus stāvoklī, nekas nemainās – kreisā acs turpina uztvert kreiso attēlu un labā acs – labo. Tomēr 3D efekts būs mazāk efektīvs šādā stāvoklī, nekā skatoties TV sēdus.

FPR tips

Bieži vien cilvēki apgalvo, ka 3D televizora skatīšanās rada reiboni galvā, nogurdina acis un veicina galvassāpes. Šobrīd tehnoloģijas ir attīstījušās tiktāl, ka attēlu uzplaiksnījumi notiek 10 tūkstošus reižu sekundē, kas novērš nepatīkamo sajūtu rašanos līdz minimumam – iepriekš 3D tehnoloģijas nodrošināja 10 reižu retāku attēlu «ņirboņu» gar acīm, kas arī radīja nogurušu acu sajūtu, galvassāpes u.c. negatīvas blakusparādības.