Jau ceturto gadu pēc kārtas vides sakopšanas svētki – Lielā talka

Jau ceturto gadu pēc kārtas maija pirmā nedēļas nogale iezīmējas ar Lielās talkas dienu – apkārtējās vides sakopšanas svētkiem. Tās patrons un čakls dalībnieks ir Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš šogad kopā ar ģimeni un vairākiem desmitiem jaunsargu, skautiem, gaidām un pasākuma atbalstītājiem sakopa mežu pie daudzdzīvokļu namiem Ozolciema ielā, Ziepniekkalnā, Rīgā.

Latvijas valsts prezidents Valdis Zatlers, lielā talka

Šogad Lielajā talkā piedalījies rekordliels dalībnieku skaits – 190 000 cilvēku (www.diena.lv). Liela daļa talcinieku apgalvo, ka šogad atkritumu ir ievērojami mazāk nekā pagājušā gada talkā – kopējo Lielajā talkā savākto atkritumu daudzumu no visām Latvijas pašvaldībām organizatori paziņos pēc divām nedēļām, kad būs apkopoti dati no visiem atkritumu poligoniem. Daudzviet Latvijā notika ne vien atkritumu savākšanas darbi, bet arī vides labiekārtošanas darbi – ir uzstādīti soliņi un putnu būrīši, atjaunoti bērnu rotaļu laukumi, ierīkoti jauni sporta laukumi, iesēts zāliens, kā arī iestādīti tūkstošiem koku un puķu.

www.talkas.lv var iepazīties ar visu nepieciešamo informāciju par Lielās talkas jaunumiem, vēsturi un aktualitātēm. Lielās talkas pirmsākumi meklējami 2008.gadā, kad rakstnieces Annas Žīgures idejas vadīti par godu Latvijas 90.dzimšanas dienai 13.septembrī talkā piedalījās aptuveni 50 tūkstoši brīvprātīgo talcinieku. Projekta mērķis ir desmit gadu laikā, līdz Latvijas 100.dzimšanas dienai, padarīt Latviju par tīrāko un sakoptāko vietu pasaulē – dot iespēju dabai atveseļoties, attīrot to no atkritumiem, kā arī mudināt iedzīvotājus pašiem labiekārtot un rūpēties par vidi sev apkārt.

Pasaulē. Kopš 2008. gada astoņās pasaules valstīs savas zemes sakopšanas talkās kopumā piedalījušies 1 300 000 cilvēku. Nacionāla mēroga atkritumu vākšanas pasākumi ir notikuši ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Slovēnijā, Rumānijā, Portugālē, Kostarikā un Indijā. Turklāt Nepālā 2010. gada maijā kāda alpīnistu grupa sakopa arī Everestu. Plānots, ka šogad, 2011. gadā, nacionāla mēroga talkošanas kustība aizsāksies arī Somijā, Itālijā, Ukrainā, Austrālijā, Brazīlijā un Serbijā. Savukārt 2012. gadā starptautiskā domubiedru grupa „Let’s Do It”, kuras koordinācijas centrs atrodas Igaunijā, iecerējusi organizēt Vispasaules talku.