Neliels ieskats Lieldienu tradīciju un simbolu vesturē

Factmonster.com piedāvā interesantus iepazīties ar vēsturiskiem faktiem par Lieldienām, to tradīcijām un simboliem. Ikvienam zināms, ka kristieši svin Lieldienas, lai pieminētu Jēzus Kristus augšāmcelšanos, taču dažas mūsdienu Lieldienu tradīcijas ir senākas par kristietību. Pēc angļu vēsturnieka un mūka Bede rakstītā, Lieldienas (Easter – angliski) savu vārdu ir aizguvušas no Eostres, anglosakšu saules dievības. Otrajā gadsimtā kristieši pievērsa uzmanību faktam, ka viņu svētki sakrīt ar senģermāņu pavasara svinībām, kurās atzīmē dzīvības uzvaru pār nāvi. Tādējādi kristiešu Lieldienas pieņēma tradicionālos šo svētku simbolus.

Lieldienu olas

Viduslaiku Eiropā gavenī pirms Lieldienām olas ēst bija aizliegts, savukārt, Lieldienu laikā olas bija galvenais svētku ēdiens un dāvana bērniem – tās simbolizēja auglību un jaunas dzīvības rašanos. Tādēļ tās arī tika izmantotas seno ēģiptiešu, persiešu un romiešu pavasara svētkos.

Ar olu krāsošanu saistītas ļoti dažādas tradīcijas – piemēram, viduslaikos pareizticīgie olas krāsoja sarkanas, lai simbolizētu Kristus asinis. Armēnijā uz izpūstām olām attēloja reliģiskos simbolus – Mariju un Kristu. Vācieši krāsoja olas zaļā krāsā, lai tās dāvinātu Zaļajā Ceturtdienā, savukārt, austrieši olām piesēja augu gabaliņos un, kad olas bija izvārītas, šie gabaliņi veidoja rotājumus uz čaumalas. Polijā un Ukrainā olas visbiežāk tika krāsotas sudraba un zelta krāsā.

Zaķi un truši jau kopš seniem laikiem ir bijuši auglības simbols, bet tieši Lieldienu zaķa tēls parādās vācu pasakās, kur zaķis nesa bērniem olas un paslēpa tās īpašās vietās – turklāt vēlāk vācu imigranti šo stāstu izplatīja arī ASV. Vācieši arī cepa kūkas zaķa formā un pastāv iespēja, ka tieši vācieši ir Lieldienu šokolādes zaķa izgudrotāji. Savukārt, Lieldienu apsveikumu kartiņas parādījās Viktorijas laikā Anglijā, kad rakstāmlietu tirgotāji nolēma pievienot zaķa attēlam Lieldienu sveicienu.

Arīdzan Lieldienu apģērbam tradicionāli ir bijusi liela nozīme – kristieši pēc kristībām valkāja baltas drēbes visu Lieldienu nedēļu. Jaunu drēbju valkāšana simbolizēja jaunu dzīvi kopā ar Jēzu.