Žans Arthuss-Bertrands – pasaule no augšas

Guardian.co.uk raksta par Žanu Arthusu-Bertrandu (Yann Arthus-Bertrand) – profesionālu un starptautiski atzītu fotogrāfu, kas dzīvo un strādā, lai vecinātu cilvēkus patiesi mīlēt planētu Zeme. 2005.gadā viņš izkrita no helikoptera, cenšoties nofilmēt orkāna “Katrīna” postījumus. Žans saka, ka kritiena laikā nav baidījies no nāves, gluži pretēji – viņu pārņēmusi māju sajūta. Kad viņš saprata, ka ir izdzīvojis, viņu esot vadījušas divas konkrētas nepieciešamības. Pirmā – piezvanīt sievai un paziņot, ka ar viņu viss kārtībā. “Kāpēc tu zvani trijos naktī, lai to paziņotu?” teica viņa pārsteigtā sieva. Otra lielā vajadzība bija vīna glāze. “Vīns man nozīmē Franciju, dzīvību un mīlestību,” saka Bertrands.

Grāmata «Zeme no augšas»

Mazajā koka būdā meža biezoknī Parīzes rietumos atrodas Bertranda nodibinātās organizācijas GoodPlanet.org birojs, kas darbojas, lai glābtu cilvēci no tās destruktīvās dabas. Šajā būdā koku ielenkumā Žans plāno savas darbības stratēģiju – kopā ar savu komandu veido un īsteno dažādus globālus vides projektus. Viņš kļuva pazīstams 2000.gadā, kad iznāca viņa fotogrāfiju grāmata “Zeme no augšas” (The Earth from the Air), kas tika pārdota 3,5 miljonos eksemplāru. Žana uzņemtās fotogrāfijas izstādēs apceļojušas pasauli un kopumā pabijušas 154 pasaules pilsētas.

Zeme no augšas

Zeme no augšas

Zeme no augšas

Zeme no augšas

Zeme no augšas

Zeme no augšas

Viņš cenšas koncentrēties ne tikai uz planētas skaistumu, bet arī vērst uzmanību uz to, kā tā tiek izpostīta. Viņa izglītības programmas aizved lielpilsētas bērnus lauku nomalēs, un 13 Francijas skolas pat ir nosauktas Žana vārdā pēc bērnu ierosinājuma.

Savos 65 gados Bertrands burtiski joņo pa dzīvi. Viņa enerģija un entuziasms piesaista gados jaunus projekta darbiniekus, kas cenšas līdzināties savam vadītājām. Dabu viņš atklāja un iemīlēja, kad satika savu sievu – viņai piederēja savvaļas parks Francijā.


Žans ir vairāku globālu projektu iniciators un vadītājs. Piemēram, projekts “Seši miljoni citu” (Six Billion Others) tika radīts, lai Žana planētas atainojumam pievienotu arī cilvēci – katra cilvēka pieredzi, uzskatus un dzīves redzējumu caur video materiālu. Viens no jautājumiem, ko Žans uzdod saviem masu komunikācijas projekta dalībniekiem, ir – kas ir bijis lielākais jūsu dzīves izaicinājums?