15 svarīgi padomi iesācējiem skriešanā

Pavasaris gandrīz ir klāt, un lielai daļai viena apņemšanās, sagaidot Jauno gadu, noteikti bija – sākšu sportot. Skriešana ir sporta veids, kam nav laika un telpu šķēršļu – to var darīt jebkurā sev ērtā laikā un vietā. Sākot skriet, lieti noderēs 15 Best-running-tips.com piedāvātie padomi veiksmīgākam startam.

Skriešana, sports

Mūsu padoms pirms pirmā Best-running-tips.com padoma – vispirms lejupielādē savā Android tālrunī Runkeeper, kas atvieglos vairākas sarakstā minētās ieteicamās darbības.

1. padoms: Nekad nav par vēlu uzsākt skriešanu.

Lai kāds arī būtu tavs vecums, vingrinājumi tev nāks tikai par labu. Regulāra trenēšanās sniegs šādus ieguvumus:

 • Tev būs vairāk enerģijas
 • Tu samazināsi iespēju saslimt ar sirds slimībām
 • Tu samazināsi iespēju saslimt ar vēzi
 • Tu labāk gulēsi un jutīsies vairāk atpūties/usies
 • Tev samazināsies svars

2. padoms: Apmeklē ārstu.

Pirms uzsāc skriešanas programmu, apmeklē ārstu. Tas nekad nenāks par ļaunu, īpaši, ja tev ir :

 • Liekais svars
 • Sirds problēmas
 • Nekad neesi trenējies
 • Elpošanas problēmas
 • Hronisks nogurums
 • Esi vecāks par 40 gadiem

3.padoms: Izmanto skriešanas programmu.

Ir vairākas treniņu programmas tieši iesācējiem. Šāds īpaši sastādīts skriešanas grafiks tev palīdzēs:

Uzlabot fizisko formu
Samazināt svaru
Lēni un mierīgi veidos muskuļus, samazinot ievainojumu risku
Lielākā daļa iesācēju sāk skriet pārāk daudz pārāk īsā laika posmā un ir spiesti to pārtraukt dažu nedēļu laikā savainojumu dēļ.

4. padoms: Sāc ar skriešanas/soļošanas programmu

Daži cilvēki nekad neuzsāks nopietnu treniņu programmu, jo viņi nezina, kā uzsākt skriešanu. Parasti visi treniņu grafiki sastāv gan no skriešanas, gan no soļošanas. Kad esi tikko uzsācis skriet, īpaši, ja neesi labā fiziskajā formā, tu nespēsi noskriet garas distances. Vēl jo vairāk – nav nemaz prātīgi to censties darīt, jo pakļausi sevi ievainojumu un veselības problēmu riskam. Vari iegādāties spidometru ar laika skaitītāju. Ja izvēlies skriet 3 minūtes un soļot 1 minūti, tad spidometrs pīkstēs, ziņojot par katra perioda beigām.

5.padoms: Pārbaudi savu pulsu.

Pašaprotami, ka visi skrējēji regulāri pārbauda savas svara izmaiņas. Taču bieži vien tiek aizmirsts par sirds darbību. Skriešana ir kardiovaskulāra aktivitāte. Tā trenē tavu sirdi. Savukārt sirds pumpē asinis cauri tavam ķermenim. Regulāru treniņu rezultātā tava sirds būs spējīga izsūknēt lielāku daudzumu asiņu caur tavu ķermeni katra sirdspuksta laikā. Tātad, būs nepieciešams mazāks skaits sirdspukstu, lai paveiktu ikdienas “darbu”. Regulāri pārbaudi savu pulsu! Tas uzlabosies ilgākā laika periodā.

6.padoms: Izveido skriešanas žurnālu.

Šajā žurnālā vari ierakstīt galveno informāciju par skrējienu distanci, laiku, regularitāti. Tā varēsi novērot savu progresu un motivēt sevi uzlabot rezultātus.

7. padoms: Ieklausies savā ķermenī.

Protams, skrienot tu jutīsi nogurumu un pēc tam nelielas sāpes muskuļos. Tas ir tikai normāli. Taču, ja pēc skrējiena jūties apreibies, pamani sāpes kakla vai muguras rajonā, esi uzmanīgs! Pārāk liels entuziasms var kļūt bīstams veselībai. Ieklausies savā ķermenī, un pēc laika tu jau zināsi, kad turpināt skrējienu un kad labāk to pārtraukt.

8.padoms: Samazini intensitāti

Vairāku problēmu cēlonis iesācēju skriešanā ir pārāk lielā intensitāte uzsākšanas periodā. Pārāk ātra skriešana var izraisīt ievainojumus muskuļos. Tāpat pastāv paradokss – jo lēnāk tu skriesi sākumā, jo ātrāk varēsi paskriet beigās. Ja skriešanas beigās tu domā, ka varēji paskriet nedaudz ilgāk, tu esi beidzis savu skrējienu pareizajā laikā.

9. padoms: Trenējies regulāri.

Regulāri treniņi ved uz progresu. Ja gribi uzlabot fizisko formu, labāk skrien 30 minūtes četras reizes nedēļā nekā moki sevi ar divu stundu treniņiem reizi nedēļā. Pārliecinies, ka tev ir laba treniņu programmas, kas veido muskuļus lēnām un regulāri.

10. padoms: Izvirzi mērķus un nosvini progresu.

Vislabākais veids sevis motivēšanai ir sasniedzamu mērķu uzstādīšana. Tie var būt dažādi – skriet vismaz trīs reizes nedēļā, samazināt svaru par 5 kg trīs mēnešu laikā vai piedalīties 5 km skriešanas sacensībās. Katru reizi, kad sasniedz kādu no mērķiem, paslavē sevi vai izdari sev kaut ko labu, piemēram, uzdāvini sev jaunus skriešanas apavus vai apmeklē iemīļoto restorānu.

11.padoms: Nezaudē drosmi, ja svara samazināšana nenotiek uzreiz.

Muskuļi ir smagāki par taukiem. Pareizi vingrinājumi aizstās taukus ar muskuļiem, kā rezultātā svars var pat palielināties. Taču tu sāksi izskatīties labāk un vieglāk varēsi uzvilkt savas mazo izmēru drēbes.

12.padoms: Apvieno treniņus ar attiecīgu uzturu.

Svara problēmas visbiežāk rodas nepareiza uztura dēļ. Tāpēc pārskati savu ēdienkarti un padomā par uzlabojumiem tajā.

13.padoms: Iesildies un atsildies

Iesildoties ar dažādiem vingrinājumiem, tu liec savam ķermenim saprast, ka tam vajadzēs sākt strādāt pavisam drīz. Atsildoties tu ķermeni nomierini un samazini iespēju ciest no muskuļu sāpēm.

14.padoms: Iesaisti savu ģimeni

Izstāsti savai ģimenei par lēmumu uzlabot savu dzīvi ar treniņiem. Liec savai ģimenei uzmundrināt sevi un palīdzēt iziet no mājas, jo tieši istabas pamešana var būt grūtākais visā procesā.

15.padoms: Atrodi kompanjonu

Ja tev būs draugs, ar ko kopā dosies skriet, jūs neļausiet viens otram palikt mājās un slinkot. Pat vēl vairāk – tavs skriešanas kompanjons var palīdzēt tev sasniegt tavus mērķus.