Destruktīvais ūdens spēks

Nytimes.com piedāvā ieskatu ūdens spēkā un cunami. Ūdens, kas parasti tiek uzskatīts par nomierinošu un glāstošu, ir pārsteidzoši smags un iznīcinošs. Parasta vanna satur 40 galonus (aptuveni 150 litru) ūdens, kas sver 330 mārciņas (aptuveni 150 kg). Viens kubikmetrs ūdens sver gandrīz tikpat cik Smart auto.

Ūdens spēks

Kad ūdens kustas ar ātrumu 50km/h (14m/s), kā tas bija nesen notikušajā Japānas cunami gadījumā, šis ūdens svars kļūst nāvējošs. Iedomājies 1700 mārciņu (770kg) ūdens, kas sitas tev virū ar minēto ātrumu. Šis iznīcinošais ūdens spēks nav tikai nevaldāma automašīna, tā ir vesela kolonna ar tām.

Perfekta analoģija, lai aprakstītu šo postošo spēku, saka Floridas štata okeonogrāfijas profesors Filips Froeličs, ir šī – kad 10 metrus augsta ūdens siena gāžas virsū, tā ir līdzīga simts tankiem, kas nāk tieši tev pāri. Lai arī ūdens ir šķidrums, tas strādā tieši tāpat kā ciets āmurs.

Taču ūdens neuzvedas līdzīgi ātrumu uzņēmušām automašīnām. Kā šķidrums tas var “apiet” dažādus objektus, piemēram, apaļas kolonnas un triekties uz priekšu pilnā spēkā, nogāžot lielas sienas. Savā ceļā tas spēj sakrāt gruvešus – netīrumus, mašīnas, kokus – un nest to sev līdzi.

Cunami rodas fizisku spēku iespaidā. Zemestrīce pēkšņi virza daļu no jūras līmeņa uz augšu. Tas izmaina ūdens līmeņa augstumu, kas rada potenciālo enerģiju. Šī potenciālā enerģija ātri vien pārvēršas kinētiskajā cunami viļņu enerģijā. Japānā notikušā cunami enerģija ir tikai nedaudz vājāka par eksplodējošu atombumbu.

Japānas cunami ir spējīgs ietekmēt visu Zemi. Planētas okeāni ir ļoti smagi un izdara milzīgu spiedienu uz Zemes garozu. Kad šis spiediens tiek izkustināts, piemēram, zemestrīces laikā, tas var izraisīt grīļošanos Zemes rotācijā.

Protams, šo milzīgo ūdens spēku var izmantot arī labos nolūkos, kā tas tiek darīts pie Nevadas-Arizonas robežas, kur ūdens spiediens sasniedz 20 000 kg uz katru ceturtdaļkvadrātmetru. Šeit no tā ražo elektrību.