Virtuālais koris apvieno dziedātāju balsis no 58 valstīm

Wired.com stāsta par interesantu dziedāšanas projektu, kura rezultātā radīti skaņdarbi, kurus izpilda koris ar simtiem dziedātāju balsu, kuras savā starpā savieno tikai web kameras un interneta savienojums.

Klasiskās mūzikas komponists un diriģents Ēriks Vitakrs (Eric Whitacre) atklāja video no viņa jaunā virtuālā projekta TED sarunu šovā un pirmais saņēma ovācijas no visiem kājās stāvošajiem skatītājiem – ko tādu, kas galvenokārt tiek rezervēts runātājiem šova beigu daļā.

Viss sākās brīdī, kad Vitakrs noskatījās video no jaunas meitenītes Britlinas Lūsijas (Britlin Losee), kura izpildīja vienu no viņa korāļu dziedājumiem- “Sleep”. Ēriku satrieca izpildījuma skaistums, intimitāte un mīlīgums. Viņš sāka domāt par to, kā varētu izklausīties 50 dziedātāji, kas izpildītu dažādas dziesmas daļas. Tāpēc viņš izsūtīja uzaicinājumu koriem un skolām visā pasaulē iesniegt savus video.

Pirmais virtuālais koris izpildīja paša Vitakra kompozīciju “Lux Aurumque“. Dalībnieki dziedāja pie Vitakra ievada video, kurš viņš diriģē dziedājumu. Visiem bija jāpieskaņo video ieraksts ar sākuma toņkārtu, lai viņu iesākums tiktu saskaņots ar mūziku un vienam ar otru. Dziedātāji izvēlējās daļu, ko gribēja izpildīt – soprānu, altu, tenoru vai basu.

Vitakrs kopā ar redaktoriem apstrādāja iesniegtos video, atstājot 185 balsis no 12 valstīm. Šis pirmais virtuālā kora video parādījās YouTube pagājušajā gadā un sasniedza 1 miljonu apmeklējumu pirmā mēneša laikā. Kļuva skaidrs, ka projektam ir jāturpinās.

Pēc sava pirmā uzvaras gājiena Vitakrs publicēja iesniegšanas uzaicinājumu savam otrajam projektam, šoreiz izmantojot dziesmu “Sleep”. Ēriks cerēja savākt 900 pieteikumus, lai pārspētu MTV rekordu līdzīgā kora projektā, kas iesaistīja cilvēkus no visas pasaules, dziedot “Lollipop”. Taču tā vietā tika saņemti 2051 pieteikuma video no 58 valstīm. 637 soprāni, 546 alti, 405 tenori un 463 basa dziedātāji vēlējās kļūt par otrā virtuālā kora dalībniekiem.

Aptuveni 1110 pieteikumu nāca no ASV, otrajā vietā ierindojot Lielbritāniju ar 277 pieteikumiem. Vismaz 54 cilvēki iesniedza dziedājumus no 4 atsevišķām dziesmas daļām. Dziedātāji nāca no vidusskolu un augstskolu koriem, baznīcu koriem un Čehijas Zēnu kora.

Pašlaik ir pieejamas tikai trīs minūtes no jaunā video, kas joprojām tiek uzlabots. Pilna video versija būs pieejama aprīlī.