Veselības pārbaude: Kā nodzīvot 100 gadus

Gadsimtu ilgs mūžs kādreiz bija liels retums. Taču mūsdienās – vairs ne! Zinātne turpina attīstīties un atklāt ilga mūža noslēpumus.

Apbrīnojami, tie, kuriem jau krietni pāri 80 gadiem, ir pārdzīvojuši gripas pandēmiju 1918. gadā, gājuši cauri Lielajai depresijai un abiem Pasaules kariem, piedzīvojuši to, kā pirmais cilvēks uzkāpa uz mēness, un tagad seko līdzi notikumiem mūsdienu pasaulē, kur par ASV prezidentu kļuvis pirmais afro-amerikānis vēsturē.

Šobrīd ASV zinātnieki paredz, ka ap 2050. gadu vairāk kā 800 000 amerikāņu dzīvos ilgāk par 100 gadiem. Bez tam, šie vecākā gada gājuma cilvēki nebūt nesolās būt vārgi, slimīgi un piesaistīti pie savām mājām un gultas. Nē, zinātnieki uzskata, ka nākotnes „večuki” būs modri, fiziski spējīgi un aktīvi sabiedrības locekļi.

Nav izslēgts, ka zinātne atklās ja ne mūžīgās jaunības eliksīru, tad vismaz mūža pagarināšanas vitamīnus. Bet ko darīt, kamēr šādas brīnumzāles mums nav pieejamas? Kā dzīvot ilgāk un labāk?

Zinātniekiem šajā jautājumā ir dažādas teorijas, un dažās no tām viņu domas sakrīt. Pirmkārt, viens no galvenajiem gara un veselīga mūža priekšnoteikumiem – jāizvēlas veselīgs un sabalansēts uzturs. Otrkārt, vajadzētu atlicināt laiku vingrošanai, vismaz 30 minūtes 3 reizes nedēļā. Un treškārt, ja vien to atļauj klimats, mēģināt katru dienu sevi palutināt ar 15 minūtēm saules gaismas. Latvijas ziemas periodā to var aizstāt ar vitamīnu D uzņemšanu. Tas atrodams dzīvnieku taukos, aknās un olas dzeltenumā.

Nu ko, varbūt ir vērts par to sākt domāt jau šodien?