Krāsas interjerā iedarbojas psiholoģiski

Pētījumi liecina, ka 80% krāsas un gaismas reaģē un nervu sistēmu un tikai 20% iedarbojas uz redzi. Krāsa var piesaistīt vai atgrūst, iedvest miera un komforta sajūtu vai iedarboties pretēji- uzbudinoši un satraucoši, tāpēc jābūt uzmanīgiem ar krāsas izvēli, iekārtojot mājokli. Krāsas interjerā jāizvēlas pēc tā, kāda būs telpas funkcija, stils un tēma.

LG telefoni

Krāsa uzrunā cilvēka jūtas, nevis loģisko domāšanu, tāpēc krāsas: izsauc dabisko psiholoģisko reakciju, iedarbojas kā optiskais kairinātājs, iedarbojas uz emocijām un rada sajūtas- piemēram, reti kurš savā guļamistabā izvēlēsies sarkanas sienas, jo vienkārši nespēs šādi krāsotā telpā atslābināties.

Pasaulē regulāri tiek veikti dažādi eksperimenti par un ap krāsām. Piemēram, kādā eksperimentā degustētājiem nogaršošanai tika dota pilnīgi vienāda kafija, taču krūzītes bija saliktas blakus četrām dažādu krāsu kastītēm- zilai, dzeltenai, brūnai un sarkanai. Rezultātā 75% respondentu apgalvoja, ka kafija, kas atrodas pie brūnās kastītes ir pārāk stipra, 85% degustētāju atzina, ka visharmoniskākā un garšīgākā ir pie sarkanās kastītes novietotā kafija. Gandrīz visi apgalvoja, ka pie zilās kastītes esošā kafija ir maigas garšas, bet pie dzeltenās kastītes esošā ir ļoti vāja. Šis eksperiments atklāj to, cik ļoti cilvēkus iespaido krāsa.

Jāmin, ka krāsu iedarbība dažādās pasaules valstīs atšķiras, to iedarbība sakņojas kultūras mantojumā un tām vienmēr ir simboliska nozīme- piemēram, pie mums kāzās dominē baltā krāsa, taču Austrumu tautām tā ir sēru krāsa. Eiropas cilvēka prātā Sarkanā krāsa ir silta un uzbudinoša, stimulē smadzeņu darbību, briesmu un aizliegumu simbols, parāda gatavību darbībai, optiski samazina virsmu, rada sasprindzinājumu, taču tā ir karaliska krāsa. Oranžā iedarbojas stimulējoši- rada apetīti, vairo optimismu, prieku un možumu. Violetais iedarbojas uz sirdsdarbību un plaušām, asinsriti, savstarpēji līdzsvaro sajūtas, taču nogurdina. Gaiši violetais rada romantisku noskaņojumu, piemērots guļamistabai. Baltais simbolizē tīrību. Tai raksturīga sava spēka noliegšana, tāpēc to vislabāk lietot kopā ar zilu, sarkanu vai zaļu. Tirkīza krāsas aukstumus liek to kombinēt kopā ar citām krāsām, tad tas kļūst neitrālāks un mierīgāks. Brūna krāsa telpā piešķir cilvēkam stabilitātes un realitātes sajūtu. Melns simbolizē greznību un izsmalcinātību. Gaiši zils rada vēsu un attālinošu iespaidu, spirdzina. Rozā rada vājuma sajūtas, tukšumu un zaļā krāsa ir miera, dzīvības un harmonijas krāsa. Gaiši zaļš piedod „aukstumu” apkārtējai videi.

Košā interjerā nevajadzētu miksēt vairāk par 3 krāsām- apmēram 60% no telpas vajadzētu būt gaišākajā no izvēlētajām krāsām, 30% telpas vajadzētu sastāvēt no vidustoņiiem, un atlikušie 10% var būt košās un spilgtās krāsās (lai akcentētu kaut ko).

Kvalitatīvu un greznumlietu izcelšanu panāk ar melna un sarkana vai melna un zelta apvienojumu.

Milzīga nozīme ir arī apgaismojumam- tas ir iedarbīgs instruments, ar kuru var panākt vajadzīgo efektu, vai tieši otrādi- defektu. LG Electronics jaunākajos televizoros ir iebūvēta funkcija, kura, ņemot vērā telpas apgaismojumu un tonalitāti, izmaina un pieskaņo ekrāna spilgtumu, lai tas būtu vistīkamākais cilvēka acij.