Kosmiskais tūrisms jau no 2012. gada

Eiropas kosmiskās aviācijas kompānija EADS Astrium (European Aeronautic Defence and Space Company) radījusi kosmiskās lidmašīnas Space Plane, kas spēj sasniegt kosmosa zemākās robežas. Kosmiskais aparāts izskatās kā parasta lidmašīna, un atšķirībā no līdzīgiem projektiem, var pacelties gaisā no parasta lidlauka. Kosmiskajā lidmašīnā var uzturēties seši cilvēki un divi ekipāža locekļi.

Kosmiskais tūrisms, lidmašīna

Pirmais kosmiskās lidmašīnas Space Plane komerciālais lidojums plānots 2012. gadā. Tiek ziņots, ka vienas biļetes cena kosmiskajiem tūristiem būs 200 tūkstoši eiro. Kompānija EADS Astrium plāno būvēt vēl 20 kosmiskās lidmašīnas un 2012. gadā ieņemt 30% kosmiskā tūrisma tirgus.

Kosmiskais tūrisms, lidmašīna

Pateicoties turboreaktīvajiem dzinējiem, Space Plane paceļas 12 tūkstošu metru augstumā. Ceļojums ilgst apmēram 45 minūtes, kuru laikā tūrists nejūt nekādu slodzi vai diskomfortu. Sasniedzot vajadzīgo augstumu, tiek ieslēgts raķešu dzinējs. Rezultātā Space Plane pagriež priekšgalu vertikāli un sāk intensīvu paātrinājumu. Sasniedzot ātrumu 3500 km/h, aparāts paceļas apmēram 60 km augstumā. Pēc tam dzinējs tiek izslēgts, kosmiskā lidmašīna pēc inerces veido tā saucamo kalniņu un sasniedz maksimālo virsotni 100 km augstumā. Šī tiek uzskatīta par kosmosa zemāko robežu, kur tūristi atsprādzējoties sajutīs bezsvara stāvokli un varēs mierīgi lidot aparātā, baudot brīnišķus Zemes skatus. Tomēr šī idille ilgst vien trīs līdz piecas minūtes – ieslēdzot turboreaktīvus dzinējus, aparāts sāk lidot uz nolaišanās vietu.

Kosmiskais tūrisms, lidmašīna

EADS Astrium pārstāvji atzīmē, ka nākotnē šādus aparātus varēs izmantot ne tikai kosmiskajam tūrismam, bet arī regulāriem reisiem līdz jebkurai pasaules malai. Neticami, bet lidojums no Eiropas līdz Austrālijai ar Space Plane aizņems vien 2 stundas!